Vezi meciuri din Primera Division a Spaniei online

Primera Division Spania, cunoscută ca și La Liga este cea mai importantă competiție de fotbal profesionist din Spania.

Administrată de Liga De fotbal Profesional, La liga este contestată de 20 de echipe într-un mod de joc tur-retur cu promovare și retrogradare, ultimele 3 locuri fiind retrogradate în Segunda Division.

Sezonul începe în august și se termină în mai, fiecare echipă jucând 38 de meciuri în total.

Un total de 60 de echipe au concurat în La Liga de la înființare. Este una dintre cele mai populare ligi de fotbal din lume.

Meciurile din cadrul competiției pot fi urmărite live pe site-ul Sportlatv.ro.

Istoria echipei și succesul internațional

În anul 1927 a fost înființată Primera Division. Echipele care au fost selectate să joace în acest nou campionat au fost Barcelona, Real Madrid, Athletic Bilbao, Real Sociedad, Arenas Club de Getxo și Real Union ca și fost câștigatoare ale Cupei Regelui.

Athletico Madrid, Espanyol și Europa s-au calificat ca și pretendente la Cupa Regelui, și Răcind de Santander s-a calificat printr-o rundă eliminatorie.

Doar 3 echipe fondatoare au rămas mereu în Primera Division: Real Madrid, Barcelona și Athletic Bilbao.

Real Madrid, Barcelona și Valencia sunt în top 10 cele mai de succes cluburi de fotbal din Europa.

Împreună cu Athetico Madrid și Sevilla sunt 5 din cluburile de succes din istoria competițiilor europene, câștigând 5 sau mai multe trofee.

În 2005-2006 Barcelona a câștigat Champions League și Sevilla a câștigat UEFA Cup, astfel La liga a fost prima ligă care a luat dubla europeană din 1997.

Echipe câstigătoare

Nouă echipe au fost câștigatoare ale campionatului de-a lungul timpului. Real Madrid a câștigat titlul de 32 de ori, iar Barcelona de 24 de ori.

Deși campionatul a fost dominat de aceste două echipe, La Ligă a avut și alți campioni: Athletico Madrid, Valencia și Deportivo la Corună.

În ultimii ani Athletico Madrid s-a alăturat Real Madridului și Barcelonei formând astfel un trio dominant în La Liga.